Sekcija SiMER

PROGRAM

 

Delavnica je brezplačna. Potekala bo spletno. Potrebno se je prijaviti najpozneje do 17. januarja 2023 preko spletne prijavnice >>


O VSEBINI DELAVNICE: 

  • S senzorji do energetske učinkovitosti - Aleksandra Lepenik, direktorica in vodja kakovosti - ELPRO Lepenik & Co. d.o.o.


  • Laboratorij kot konkurenčna prednost pri izzivih sodobne oskrbovalne verige - Andrej Jugovic, vodja sektorja Validacijski center - Iskraemeco d.d. 


V zadnjih letih, predvsem z izbruhom koronavirusa in raznih političnih kriz v svetu, se proizvodnja podjetja srečujemo z velikim izzivom po pravočasni dobavljivosti materialov in elektronskih komponent.
Podjetje Iskraemeco, ki se ukvarja z razvojem in proizvodnjo meril in sistemov za merjenje električne energije, je imelo že pred to krizo procese naravnane v smeri, da bi bilo čim manj odvisno od nihanja oskrbe pri ključnih komponentah, vendar so je sedaj splošna dobavljivost in predvsem dobavni roki podaljšali nerazumljivo dolgo, kar je močno ogrozilo pravočasno dobavo produktov kupcem in posledično je bilo močno ogroženo poslovanje podjetja.
Števci električne energije imajo zaradi svoje osnovne naloge po točnem merjenju električne energije zahteve po stabilnem in zanesljivem delovanju v njihovi življenjski dobi. Odporni morajo biti proti različnim vplivnim veličinam, ki so jim števci izpostavljeni na mestu instalacije in posledično morajo ustrezati strogi regulativi na tem področju. Podjetje že več let vlaga v opremo in kadre z namenom, da bi čim večji del potrebnih testov že v razvojni fazi produktov izvedlo v lastni hiši in je nato končna verifikacija hitra in učinkovita.  V teh letih je zgradilo sodoben Merilni laboratorij, ki je tudi akreditiran za kalibracijo in preskusno dejavnost v skladu s standardom SIST EN ISO/IEC 17025.
Pri moteni dobavi elektronskih komponent se je to izkazalo za ključno konkurenčno prednost, saj se je pri iskanju in implementaciji alternativnih komponent in sklopov, testiranje v lastnem laboratoriju lahko izvajalo hitro in ni bilo potrebno čakati na rezultate pri zunanjih laboratorijih, ki so bili že tako zaradi večjega povpraševanja po teh storitvah zelo zasedeni. S tem smo lahko, seveda z veliko vloženega truda, dokaj nemoteno dobavljali izdelke glede na pogodbene obveznosti. Pri tem je tudi ključno, da se lahko naši kupci pri obisku in nadzoru razvojnih in proizvodnih procesov v podjetju, na lastne oči prepričajo o obsegu in zmožnosti testiranja njihovih izdelkov, kar poveča zaupanje v podjetje in zagotovilo, da bodo dobili zanesljive in robustne izdelke.

 

  • Ekonomično vzdrževanje sistemov kakovosti v laboratorijih - Sašo Vukadinović, vodja merilnega laboratorija - Elektro Maribor d.d.



Namen delavnice je prepoznati priložnosti za bolj ekonomično delovanje akreditiranih laboratorijev. Poglavja, ki bodo obravnavana so opazovana iz vidika zahtev za:
  • obvladovanje merilne opreme,
  • usposabljanja in izobraževanja osebja,
  • ustreznost prostorov in ostale opreme ter
  • vzdrževanje sistema kakovosti.

Delavnica je brezplačna. Potekala bo spletno. Potrebno se je prijaviti najpozneje do 17. januarja 2023 preko spletne prijavnice >>

Vljudno vabljeni.